Uzzini, kas ir akrostihs!

16.martā pie mums ciemojās dzejniece un skolotāja Inese Kušķe. Inese Bērnu slimnīcā pasniedz latviešu valodu un literatūru bērniem, kuriem mājmācībā jāapgūst pamatskolas izglītības programma. Paralēli skolotājas darbam, viņa radoši izpaužas rakstot un fotogrāfējot. Inesei izdots dzejoļu krājums “Pret rūti sitas putns” un minimu grāmata “Minimas”. Vai zināt, kas ir minimas? Minimas ir literārs žanrs. Aivars Eipurs saka: “Minimas ir sadzīviskas, te valda nevis domas, bet notikumi un izdoma”. Inese domā, ka viņas minimas ir iespaidu un emociju fotogrāfijas, kas fiksētas teikumos. Dvēseles portreti, mazas notikumu ainavas un īsas sarunas ar lasītāju.

Ciemojoties bibliotēkā Inese bērnus aicināja spēlēties ar valodu, rakstot akrostihu. Kas tas ir?

Akrostihs- dzejolis, kura rindu pirmie burti (lasot no augāša uz leju) veido kādu vārdu, vārdkopu vai teikumu.

Dzejniece lasīja savus radītos akrostihus, kuri tapuši kā dāvanas draugiem un paziņām. Tas izklausījās interesanti un tagad bērniem bija iespēja rakstīt savējos. Katrs uz baltas papīra lapas stabiņā  uzrakstīja savu vārdu un mēģināja katram burtam piemeklēt vārdu vai frāzi, kas raksturotu autoru pašu. Tas nebija viegli, bet visi aizdomājās, meklēja īstos vārdus un tapa pirmie akrostihi. Inese labprāt palīdzēja, ja kādam aizķērās doma, ritms vai “īstais”vārds nedevās rokās. Kad akrostihs ieguva šī brīža labāko skanējumu, tas tika pārrakstīts uz krāsainas lapas un ilustrēts.

Vai Tu savam vārdam esi uzrakstījis dzejoli- akrostihu?

Pamēģini, tas ir interesanti! Ja iepatiksies, svētku kartiņā draugam, mammai vai tētim ierastā apsveikuma vietā varēsi dāvināt akrostihu. Lai izdodas!

Sirsnīgs paldies Inesei par ciemošanos Saulaino dienu bibliotēkā !

Bibliotēkā ir grāmatu daudz.                                                              Ar rītu pamostas zinātkāre –

Izstādes arī dažās apskatīt ļauts                                                        Laiks visu izzināt!

Bibliotēkā ir ļoti kluss                                                                         Izskriet plašajā pasaulē,

Lasot var saskatīt brīnumus                                                              Saprast, pētīt un secināt.

Ieliktas plauktos ir grāmatas biezas                                                  Es zinātkāra, es Alise!

Oho!” gribās saukt un bolīt acis lielas

Te taču paveras pasaules jaunas

Ēdenes dārzs un viesnīcas glaunas

Kā cilvēki dzīvoja viduslaiku galmā?

Atrast visu var šajā grāmatu namā

17546903_10212587378578206_7872451205082155038_o

One comment on “Uzzini, kas ir akrostihs!