Aptauja “Vai saņem bibliotēkā vajadzīgo grāmatu?”

Pavasarī 5.-9.klašu skolēnus aicinām piedalīties aptaujā, lai noskaidrotu, kā pusaudži vērtē mūsu bibliotēku krājuma kvalitāti? Elektroniskās aptaujas anketas aizpildīja 104 RCB un tās filiālbibliotēku lasītāji, 5.-9.klašu skolēni (22 Imantas filiālbibliotēkas, 21 filiālbibliotēkas ”Zemgale”, 56 citu RCB  filiālbibliotēku lasītāji, daži norādījuši, ka ir vairāku RCB filiālbibliotēku lasītāji).

• Atbildot uz jautājumu ”Kad tu dodies uz bibliotēku, vai jau zini, kuru konkrētu grāmatu gribi paņemt lasīšanai?”, respondentu vairākums 68% norādījuši atbildi ”dažreiz” un 10% atbildi ”reti”
  • Izsakot savas domas par jautājumu ”Vai uzskati, ka bibliotēkā ir pietiekoši daudz jaunu grāmatu?”, lielākā respondentu daļa (72%) norādījuši apstiprinošo atbildi ”Jā”. Tomēr pietiekami liels (28%) ir to skaits, kuri domā, ka jauno grāmatu skaits bibliotēkā nav pietiekošs (atbilde ”Nē”)
  • Uz jautājumu ”Vai bieži bibliotēkā izdodas dabūt vajadzīgo grāmatu?” vairākums no aptaujas dalībniekiem (88%) atbildējuši apstiprinoši (26% atbilde ”vienmēr”, 62% atbilde ”bieži”). Tikai 12% respondentu izvēlējušies atbildi ”reti var dabūt grāmatu, ko vēlos izlasīt”, un neviens nav atzīmējis atbildi ”nevaru nekad dabūt to, ko man vajag”
  • Kā pamatskolas skolēni rīkojas gadījumos, kad vajadzīgā grāmata nav bibliotēkā? Vairākums no aptaujātajiem norādījuši, ka piesakās rindā uz grāmatas saņemšanu (32%), dodas uz citu bibliotēku (21%), ņem citas grāmatas (18%). Visas šīs atbildes (kopā 71%) ir saistītas ar bibliotēkas pakalpojumu izmantošanu, tomēr vērā ņemams ir to respondentu skaits, kuri vajadzīgās grāmatas iegūšanai izvēlas citus veidus (kopā 30%)  – ņem grāmatu no draugiem (13%), lūdz vecākus nopirkt vajadzīgo grāmatu (11%), samierinās ar domu, ka vajadzīgo grāmatu neiegūs (6%)
  • Kādām grāmatām bibliotēkā būtu jābūt vairāk? No piedāvātajiem atbilžu variantiem  visvairāk izvēlētas bija grāmatas par piedzīvojumiem (27%), fantastikas izdevumi (19%), komiksi (14%), romantiski stāsti par draudzību, mīlestību (13%), bet mazāk – stāsti (7%), pasakas (4%)
  • Aptaujas dalībniekiem bija iespēja norādīt grāmatas, kuras tie nav varējuši iegūt bibliotēkā. Pārsvarā minēti ir jaunākie un populārākie izdevumi pusaudžiem. Atbilžu sarakstā minēto izdevumu eksemplāru skaitu ir analizējuši RCB Komplektēšanas un apstrādes nodaļas darbinieki un secinājuši, ka pārsvarā grāmatas ir brīvi iegūstamas gan aptaujā norādītajā konkrētajā bibliotēkā, gan arī citās filiālbibliotēkās. Iespējams, ka minētās grāmatas nav  bijušas pieejamas konkrētā datumā, bibliotēkas apmeklējuma reizē
Paldies visiem atsaucīgajiem aptaujas dalībniekiem!