Roaldam Dālam – 100

13. septembrī 100 gadu jubileju svinētu pazīstamais norvēģu izcelsmes britu rakstnieks Roalds Dāls. Viņš ir radījis visā pasaulē iemīļotās bērnu grāmatas par Lielo Draudzīgo Milzi un vientuļo Sofiju (“LDM”),  par zinātkāro un veiksmīgo puisēnu Čārliju un šokolādes fabrikas īpašnieku Villiju Vonk (“Čārlijs un šokolādes fabrika” un “Čārlijs un Lielais Stikla gaisakuģis”) , par mazo lasītkāro meitenīti Matildi, viņas dīvainajiem vecākiem, neganto skolas direktori un jauko skolotāju (“Matilde”) un citus darbus.

Pirmā bērnu grāmata, ko Roalds Dāls sarakstīja tālajā 1943. gadā, saucās “Gremlini” un tā stāstīja par maziem, ķēmīgiem radījumiem, kuri dara visādas blēņas. Ideja par šo grāmatu R. Dālam radās, dienot Karaliskajos Gaisa spēkos (starp citu, viņš bija arī ļoti veiksmīgs kara lidotājs, kurš pat izdzīvoja smagā lidmašīnas katastrofā!) – aizņemoties mazās ērmīgās būtnes no lidotāju folkloras, jo Gaisa spēkos bija pieņemts gremlinus vainot visās ķibelēs, kas gadījās lidmašīnām. Parasti R. Dāla grāmatu galvenie varoņi ir bērni, kuriem dara pāri cietsirdīgi, nesaprotoši un reizēm pat vienkārši ļauni pieaugušie. Par laimi, tuvumā parasti ir arī kāds labais varonis, kurš bērniem palīdz tikt galā ar grūtībām un beigās visi ir apmierināti un priecīgi.

Lūk, Roalda Dāla rakstnieka moto, viņa varoņu – skolotājas Dženijas Hanijas jaunkundzes un mazās Matildes dialogā:

“- Vai tu domā, ka visās bērnu grāmatās ir jābūt kaut kam smieklīgam?

– Jā, teica Matilde. – Bērni nav tik nopietni kā pieaugušie, un viņiem patīk smieties.”

Par godu rakstnieka jubilejai vairākas latviešu valodā izdotās Roalda Dāla grāmatas tikušas pie jauniem vāciņiem un vēl šī gada laikā gaidāmi vairāki līdz šim latviešu valodā neizdoti Roalda Dāla darbi. Bet visu septembra mēnesi apgāda “Zvaigzne ABC” grāmatnīcās, pērkot kādu no Roalda Dāla grāmatām, dāvanā saņemsiet darbošanās grāmatiņu visai ģimenei – spēles, mīklas un atjautības uzdevumus par R. Dāla darbiem un to varoņiem.

Informāciju par rakstnieku sagatavota “Zvaigzne ABC”

lejupielāde

Bibliotēkās Roalda Dāla grāmatas meklē šeit

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.