Darinam saulgriežu rotas bibliotēkā

No zemeņu ziediņiem,

To uzlikšu galviņā

Jāņu nakti līgodama.

Kāda ir pati galvenā rota Jāņu bērniem? Jā, tas ir vainags, puišiem ozollapu vainags, meitām Jāņu zāļu vainags.

Vainagi ir viena no būtiskākajām latviešu vasaras saulgriežu svētku sastāvdaļām. Tos veido divi svarīgi elementi: aplis jeb kosmosa bezgalības simbols un Jāņu zāles – ziedi, pļavas puķes, vārpas, smilgas un viss, kas plūcams un pinams. Vainags ir šī apļa izpildījums Līgo svētkos, izmantojot dažādu zāļu spēku.

Lai vai kā gribētos savākt trejdeviņus ziedus, labāk neplūkt augus, kas nešķiet pazīstami, pirmkārt tāpēc, ka kāds no tiem var būt aizsargājams augs, un otrkārt, augi mēdz būt arī indīgi. Laba doma ir iepīt jasmīnu, kas simbolizē laipnību un jautrību, jo, tam vīstot, izplatīsies tā skaistais aromāts, līdz ar to Līgo vakarā varēsi iztikt bez smaržošanās.

Arī madaras, kas vainagu padarīs kuplāku un piešķirs tam sievišķības devu, smaržo ļoti svaigi un labi. Ir labi vainagā iepīt pa kādam ozola zariņam, jo tam piemīt spēcīga enerģija. Ja ir aizdomas, ka ir kāds, kas varētu mest uz tevi skaudīgu aci, iepin vainagā pa kādam pīlādža zariņam, kas pasargāšot no skauģiem.

Āboliņš laikam ir augs, bez kura vainags nav iedomājams un ne velti – tas simbolizē auglību, veiksmi un ģimeniskumu. Pin iekšā gan balto, gan sarkano. Tāpat vainags nav iedomājams bez margrietiņām, kuras arī visbiežāk rotā Līgo ziedu vainagu, jo tās ir kaislību puķes, kuras simbolizē maigumu un uzticīgu mīlestību. Turklāt šim ziedam ir arī ārstnieciska nozīmē – tas attīra organismu no kaitīgām vielām un stiprina imunitāti. Papardes dos kuplumu, tās simbolizē sirsnību, burvību un valdzinājumu.

Kad vainagu pin, jābūt labā garastāvoklī un tas jāpin ar gaišām domām. Ir daudz un dažādas tehnikas, kā pagatavot galvas rotu, kā, piemēram, to var pīt kā bizi, gan pa pušķīšiem likt klāt, ar diega palīdzību. Vispirms ņem ziedus ar garākiem kātiem, ar diegu tiem piesien klāt otru ziedu pušķīti, tad trešo, tad ceturto. Un tā uz priekšu līdz izveidojas pietiekami gara vītne, jo pušķītis biezāks, jo vainags būs kuplāks. Var gan improvizēt, gan jau iepriekš ieviest rakstu jeb izdomāt pušķīšu secību, sakārtojot pušķīšus pa krāsām – dzeltenus, baltus, zilus, sarkanus utt. Kad vītne ir pietiekami gara, abus galus sastiprina kopā. Liekos kātus nogriež nost. Kātus var noslēpt, uzsienot tiem virsū kādu ziedu pušķīti.

Pēc svētkiem vainagu noteikti nemet ārā, bet paglabā, lai nākamajos svētkos vari ar to piedalīties dažādos uguns rituālos.

Arī Saulaino dienu bibliotēkā tapa skaisti vainagi. Meitenes pļavu zāļu pārpilnībā ļāvās vainagu pīšanas priekam, radot katra sev unikālu saulgriežu galvas rotu. Šādi darbojoties ar Jāņu zālēm tika “noķerta” īstā Līgo svētku sajūta.

Novēlam mazajiem Jāņu bērniem lustīgu līgošanu un sagaidīt Jāņu rīta saullēktu!

saulgriezurotassaulgriezurotas1

saulgriezurotas2saulgriezurotas4IMG-20170621-WA0000