Rudens dzejas gadatirgus

“Kāpostiņi, burkāniņi
Ne tik garausīša gardumiņi
Tie vitamīniem bagāti
Ir visiem mums kā gardumi.”

Rudenim sākoties, RCB filiālbibliotēkā “Rēzna” tika rīkots Rudens dzejas tirgus par godu Dzejas dienai un Miķeļdienai. Vai jūs zināt, kāpēc mūsu latviešu tauta tik ļoti mīl dzeju un savus dzejniekus un kāpēc dzejas dienas svētkus atzīmē septembrī? Skolēni zināja teikt, ka Dzejas diena tiek atzīmēta 11. septembrī. Šajā dienā notiek dzejas lasījumi pie Jāņa Raiņa pieminekļa Rīgā, Esplanādē. Dzejas pasaulē arvien vairāk ienāk jauni dzejnieki un septembra mēnesī viņi tiek celti godā, uzstājoties un lasot savu dzeju.

Šogad radās ideja sarīkot dzejas tirgu bibliotēkā. Iesākumā bibliotekāre vaicāja skolēniem, kad jāsēj un jāstāda, lai izaugtu bagātīga raža? Skolēni uzreiz iesaucās – agrā pavasarī, kad zeme mīksta, tad jāsāk sēt! Jā, malači! Un kad raža tiek novākta? Vasaras beigās un līdz Miķeļdienai tai jāatrodas klētīs un pagrabos, lai nesabojātos. Jau kopš seniem laikiem tieši Miķeļdienā ļaudis devās uz tirgu, kur tirgoja laukos izaudzēto ražu. To sauc par rudens ražas vai Miķeļdienas gadatirgu.

Kas notiek gadatirgū? Lai gadatirgū nenotiktu tikai vienmuļa pārdošana un visiem būtu jautri, tur noris visādi koncerti ar dziesmām, dejām un rotaļām. Protams, var lasīt arī dzeju. Notiek dažādi atjautības uzdevumi, kuros dabū balvas, ja vinnē. Jauki, ja tā ir medus burciņa! Gadatirgū saimnieki rāda savu preci un ko interesantu izaudzējuši. Kādam tas ir dīvains tomāts, citam kopā saauguši burkāni vai kartupeļi. Piemēram; divas kopā saaugušas vārpas veido Jumja zīmi.

Arī bibliotekāres kolēģe – “vitamīns” skolēniem uzdeva uzdevumu – viņa nosauca kādu no dārzeņiem, kuru bērniem bija jāatmin. Pēc tam viņa pastāstīja par katru dārzeni, tā vērtīgumu. Tad stāstīja, kādi vitamīni atrodas katrā no dārzeņiem un augļiem, ko jālieto uzturā. Skolēni bija viszinoši un zināja nosaukt visus vitamīnus, kādi ir. Kāds skolēns zināja teikt, kas ir IMUNITĀTE un kāpēc cilvēkam tā nepieciešama.

Nobeigumā bibliotekāre – “pārdevēja” rosināja skolēnus, nākt pie viņas degustēt un noteikt pēc garšas piedāvātos dārzeņus, izvēlēties kādu krāsainu papīra dārzeni un veltīt tam dzejoli. To, kas skolēniem sanāca, iespējams aplūkot mūsu bibliotēkā, bērnu literatūras nodaļā.

Visi tika pacienāti ar dārzeņiem un augļiem. Meitenēm ļoti garšoja sarkanie sīpoli, bet kāds zēns lielījās, ka apēdis visus ķiplokus un tagad būšot stiprs kā romietis. Visi tika pacienāti arī ar saldo konfekti “Gotiņa”. Lūk, cik veselīgi ir šie skolēni. Par labām atbildēm un erudīciju skolēni tika apbalvoti ar medaļu “Jautrais Ābolītis”.