Ielūkosimies sniega un ledus pasaulē

Kā rodas sniegs un  kādi ir sniegpārsliņu veidi? Kā izmanto sniegu un ledu un kurš senos laikos uzcēla pirmo sniegavīru pasaulē? Nāc uz bibliotēku un uzzināsi!

Kādā vējainā janvāra dienā RCB filiālbibliotēkā “Rēzna” ieradās Rīgas 170. bērnudārza bērni uz pasākumu “Sniega un ledus pasaule”. Pasākumam gatavojoties, bibliotekāre agri no rīta bibliotēkas ledusskapja saldētavā ievietoja metāla kārbu ar ūdeni, kurā ielika nelielus dabas materiālus (gliemežvāciņus, akmentiņus, stikla pērlītes, zariņus, kociņus, plastmasas bizbizmārīti un mušiņu), lai to visu iesaldētu. Pasākuma laikā bērniem tika stāstīts par sniegu, kā tas rodas. Stāstot par sniegpārslu veidiem, lai būtu uzskatāmāk, no www.youtube.com vietnes tika parādīts klips “Projekciju lāzers Sniegpārslas”. Bērni uzzināja, kāpēc sniegs ir balts, slapjšs, auksts, kas ir sniegputenis, sarma, sniega lavīna. Kā rodas ledāji, aisbergi? Kāda ir sniega un ledus temperatūra? Kāpēc Ziemeļpolā auksti? Runājot par ledājiem un aisbergiem, bērniem tika parādīta bibliotekāres sagatavotā prezentācija “Kontinenti. Antarktīda”.  Kāds no puikām, redzot lielu kuģi, iesaucās: “Tas taču Titāniks un re kur tas aisbergs!” Un pēkšņi, kā uz burvja mājienu, parādījās metāla kaste ar sasaldēto materiālu. Bērni pieskrēja klāt, lika pirkstiņus iekšā, pārbaudīja, vai tiešām ūdens sasalis un kļuvis par ledu. Par lielu brīnumu tas bija mazliet aizsalis un bērni ņēma, cilāja plānos ledus gabaliņus ar sasalušajiem priekšmetiem. Tas viņiem bija liels pārsteigums. Protams, kā nu ne, sniega un ledus mums taču šogad nav.

Bērni tika iepazīstināti arī ar Sekaņinovas Štepānikas enciklopēdiju “Lielā sniega un ledus grāmatu”. Kad tika stāstīts par pūdersniegu, visi tika pacienāti ar konfektēm “Dzērvenes pūdercukurā”. Tika stāstīts arī par sniegavīru vēsturi. Bērni uzzināja, kas uzbūvējis pirmo sniegavīru, bet to, ka  pirmais vēsturiskais apraksts par sniegavīru radies Vācijā. Pirmais sniegavīra attēls parādījās kā bērnu dziesmu grāmatas ilustrācija un grāmata izdota Leipcigā Vācijā. Tomēr sniegavīru vēsture ir vēl senāka. Pasākuma izskaņā visi mielojās ar “sniega” cepumiem un, mūzikai skanot, dejoja jautro sniegavīru deju.