Dzejas dienas Bērnu slimnīcā

Šogad Dzejas dienas norisinās no 4. – 13. septembrim un Rīgā tās tiek atzīmētas ar vērienīgu starptautisku dzejas festivālu “Dzejas dienas 2020”. Dzejas dienu festivāla sauklis ir “Dzeja dziedē” un tas aicina mūs vērot, kā dzejolis spēj būt dziedinošs. Ar Dzejas dienu pasākumu programmu vari iepazīties https://www.dzejasdienas.com/

6.septembrī Aspazijas mājā Jūrmalā atklāta interaktīva izstāde bērniem “Saulains stūrītis”, kas tajā skatāms, uzzini, klausoties : https://ltv.lsm.lv/lv/raksts/08.09.2020-saulains-sturitis-vizuali-telpiska-dimensija.id196283/

Pirmā Dzejas diena tika rīkota 1965. gadā 11.septembrī Komunāru parkā (pašreizējā Esplanādē), tādējādi atzīmējot latviešu dzejnieka Raiņa 100.dzimšanas dienu. Tajā atklāja Raiņa pieminekli. Nākamajā gadā Latvijas Rakstnieku savienība nolēma dzejas dienas rīkot katru gadu, tā iedibinot jaunu tradīciju. Dzejas dienu pasākumi notiek ne tikai Rīgā, bet visā Latvijā, tajos notiek gan dzejas lasījumi, gan tikšanās ar dzejniekiem.

Zudusī Latvija – Dzejas dienu pasākumi

2015. gadā atzīmējot Raiņa 150. jubileju, top muzikāla izrāde bērniem “Saulīte slimnīcā. Atveseļošanās 10 ainās”. Izrādes libreta autore ir dzejniece Inese Zandere, režisore Margo Zālīte. Izrādes pamatā ir Raiņa dzejoļu krājums “Saulīte slimnīcā”(1928), kuru dzejnieks sarakstījis veseļojoties Bērnu slimnīcā. 20. gados Rainis bieži ārstējas un uzturas Bērnu slimnīcā pie sava drauga Dr. Andreja Priedkalna, kurš ir slimnīcas direktors. Tur dzejnieks iepazīst bērnu dzīvi un psiholoģiju. Krājuma apakšvirsraksts ir “Kā  pieci bērni kavēja sev laiku desmit slimības dienās”, īsinot laiku, bērni cits citu uzmundrina ar dzejoļiem un sarunām. Uzvedumā Bērnu slimnīcas pacientus atveido Rīgas Doma kora skolas audzēkņi, kas ietērpti īstās slimnīcas pidžamās, bet dzejnieku Raini – aktieris Romāns Bargais. Slimnīcas ārstu un māsiņu lomās iejutusies Bērnu slimnīcas jauktā kora grupa, kuras sastāvā diriģenti, ārsti, māsiņas un bibliotekāre. Izrāde iestudēta un satiek savu skatītāju Rīgas Centrālās bibliotēkas āap “Saulaino dienu bibliotēka” BKUS telpās. Žēl, ka izrāde nav pieejama pilnā ierakstā, bet te mazs ieskats par to, kā dzeja dziedē!

2012. gadā dzejniece Inese Zandere izdod dzejoļus bērniem, kuri mazina bailes no slimošanas un ārstēšanās. Tie lasāmi košajā dzejoļu krājumā “Līze Analīze un citi slimnīcas skaitāmpanti”, kuru ilustrējis mākslinieks Reinis Pētersons. 2019. gadā, atzīmējot Bērnu slimnīcas 120. jubileju, sadarbojoties Rīgas Centrālās bibliotēkas Ārējā apkalpošanas punkta “Saulaino dienu bibliotēka” bibliotekārei Ilzei Siliņai un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Interešu izglītības nodaļas vadītājai Indrai Veismanei top filmiņa- audio, video grāmata “Līze Analīze un citi slimnīcas skaitāmpanti”. Dzejoļus lasa ārsti, māsiņas, interešu izglītības pedagogi un Daniels, zēns, kurš tobrīd veseļojās slimnīcā.

Sakarā ar Covid-19 ierobežojumiem pasākumu rīkošanā, Dzejas dienu pasākums bibliotēkā šogad nenotiek. Es aicinu Tevi atnākt uz bibliotēku, izvēlēties dzejoļu grāmatu un uzrīkot dzejas lasījumus palātā. Iepriecini ar dzejoli pats sevi un apkārtējos, sajūti, tā dziedinošo spēku!