Dzimtās valodas dienā – par bērnu valodu

Pasaulē ir daudz valodu. Katra valoda ir skaista un laba. Mēs vispirms iemācāmies runāt savā dzimtajā valodā.

Ja šodien Tev ir, piemēram, desmit gadu, Tu runā jau citādi nekā trīs gadu vecumā un droši vien neatceries,

kādu vārdu izrunāji pašu pirmo. Varbūt to saklausīja un pierakstīta Tava mamma vai vecmāmiņa, vai vecākais brālis…

Valodā visu laiku ienāk arī jauni vārdi, tāpēc tos jāmācās arī pieaugušajiem. Mazulis, mācoties runāt, apgūst arvien jaunus vārdus.

Bieži vien tos darina arī pats vai sākumā izrunā nepareizi.

Izrādās, Latvijā ir valodas pētnieki, kas pēta bērnu valodu, vāc tās vārdu piemērus un apkopo grāmatās.

Tuvojoties Dzimtās valodas dienai, ko atzīmējam 21.februārī, piedāvājam ieskatīties valodnieces Daces Markus grāmatās,

kurās apskatīti savāktie piemēri no latviešu valodā runājošiem mazuļiem.

Bērna valoda: no pirmā kliedziena līdz pasakai (Markus, Dace) (rcb.lv)

Bērns runā kultūras pasaulē (Markus, Dace) (rcb.lv)

Prognozējamā neprognozējamība. Bērnu valoda Latvijā (Markus, Dace) (rcb.lv)

Vecuma grupu valodas īpatnības Latvijā: lingvistiskais, sociālais un kultūras aspekts. Bērnība () (rcb.lv)