Ko Tu zini par grāmatu “Kapteiņa zirdziņš”?

Latviešu rakstnieka Jura Zvirgzdiņa grāmata “Kapteiņa zirdziņš” ir viena no LNB Lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2021” grāmatām kategorijā “5+”.

Grāmatas autors Juris Zvirgzdiņš literatūrā ienācis 1982. gadā – rakstījis lugas, miniatūras, stāstus un esejas, savukārt 90. gados pievērsies bērnu literatūrai un šajā žanrā sarakstījis vairāk nekā 25 grāmatas, kurās jaunie lasītāji aizraujošā veidā tiek iepazīstināti ar dažādām kultūrvietām, vēsturiskiem notikumiem un sasniegumiem Latvijā, kā arī citviet pasaulē. Izdotas vairāk nekā 30 autora grāmatas, kas tulkotas vācu, somu, angļu, bulgāru, krievu, armēņu un citās valodās. Grāmata “Lauvas rūciens” Somijā bibliotēku aptaujā iekļuvusi 5 interesantāko grāmatu sarakstā. 2020. gadā autors saņēmis Latvijas Literatūras gada balvu – Mūža balvu – par izcilu ieguldījumu Latvijas rakstniecībā un spilgtu pienesumu Latvijas bērnu literatūrā.

Grāmatas ilustrators Mārtiņš Zutis ir iekarojis atzinību ar savu ilustrāciju gaisīgo stilistiku, sniedzot iespēju grāmatas lasītājam it kā nevilšus iztēloties, it kā nevilšus tikt ierautam sapņainās fantāzijas ainās.

Grāmatā “Kapteiņa zirdziņš” vari lasīt par koka zirdziņu – rotaļlietu, kas tika uzdāvināta kādam zēnam. Izaugot un atstājot mājas, zēns pamazām no zirdziņa atsvešinās, tāpat kā no savas bērnības. Zirdziņš ir kā mazs vēstnesis, saiknes uzturētājs: starp sapņiem un pieaugušo dzīvi, starp tēvu un meitu, starp diviem jūras krastiem, kur dzīvo vecvecāki un mazbērni. Stāsts ir vienkāršs un pilns cilvēciska siltuma, tas atbilst bērnu spējai rotaļlietu izjust kā dzīvu būtni.

Ja grāmatu jau esi izlasījis, RCB filiālbibliotēka “Vidzeme” aicina Tevi pārbaudīt zināšanas par Kapteiņa zirdziņu, atbildot uz jautājumiem un izpildot uzdevumu.

Jautājumi:

1. Kādā krāsā bija koka zirdziņš?
  2. Kā sauca rotaļu lācīti?
  3. Par ko devās mācīties zēns?
  4. Ko devās meklēt koka zirdziņš?
  5. Kas zirdziņu raustīja aiz astes?
  6. Kas gribēja apēst zirdziņu?
  7. Kas atrada zirdziņu?

Uzdevums:

• Uzzīmē savu sapņu zirdziņu!

Atbildes sūti uz filiālbibliotēkas “Vidzeme” e-pastu: rcb.vidzeme@riga.lv