Ko Tu zini par grāmatu “Pagalma enciklopēdija jeb Kas tad tas?”?

Latviešu rakstnieces Agneses Vanagas grāmata “Pagalma enciklopēdija jeb Kas tad tas?” ir viena no LNB Lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2021” grāmatām kategorijā “5+”.

Grāmatas autore Agnese Vanaga sevi pierādījusi bērnu literatūras jomā. 2014. gadā iznāca viņas pirmais veikums – cieto lapu grāmatiņa mazuļiem “Mazo latvju pirmie vārdi”. 2016. gadā – mīklu spēle “MINAM?”, bet stāsts sākumskolas vecuma bērniem “Plastmasas  huligāni” kļuvis par vienu no bērnu iemīļotākajām grāmatām. Latvijas Nacionālās bibliotēkas lasīšanas veicināšanas programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” šī grāmata izcīnījusi 2. vietu. Izdots arī grāmatas turpinājums – “Plastmasas huligāni. Draugs pazudis”.

Grāmatu ilustrējusi māksliniece grafiķe un grafikas dizainere Agate Lielpētere. Teksts un ilustrācijas veido veiksmīgu tandēmu – māksliniecei un autorei sakrīt humora izjūta, līdz ar to komiksu stilā ieturētie zīmējumi pārtver un turpina tekstā risināto domu. Māksliniece uzsvērusi, ka “viss smieklīgais ir detaļās! Sevišķi svarīgi būt vērīgam, ieraudzīt to, kas neiedziļinoties paliek nepamanīts”.

Grāmatā “Pagalma enciklopēdija jeb Kas tad tas?” varēsi lasīt par galveno varoni – cēlu šķirnes kaķi ar īpašu raksturu un augstu pašapziņu. Ne vien britu īsspalvainajam, bet arī ikvienam no sastaptajiem dzīvniekiem piemīt savs īpašais raksturs, ko autorei izdevies atklāt gan ar nedaudz piparotu ironiju, gan labdabīgu humoru. Autorei izdevies interesantus, maz zināmus faktus ietērpt dzirkstošos, asprātīgos dialogos un vārdu spēlēs, kas pārsteigs ne tikai bērnus, bet arī priekšā lasošos pieaugušos.

Ja grāmatu jau esi izlasījis, RCB filiālbibliotēka “Vidzeme” aicina Tevi pārbaudīt zināšanas, atbildot uz jautājumiem un izpildot uzdevumu.

Jautājumi:

1. Kādu putnu pelēkais kaķis noturēja par papagaili?
  2. Kādu čūsku kaķis satika sētā?
  3. Ko kaķis vizināja uz savas muguras?
  4. Uz cik minūtēm bebrs var aizturēt elpu?
  5. Kas bija ieķēries aizkaros?
  6. Kāda kurmjiem ir redze?
  7. Kādu putnu kaķis nobiedēja?
  8. Kas ir cilvēcei derīgākā radība?
  9. Cik vāveres mājai ir ieejas?
  10. Cik smagu lapu var panest skudra?
  11. Ko nedrīkst dot dzert ežiem?
  12. Kas bija “brūnais lācītis”?
  13. Cik dēlei ir zobiņi?
  14. Cik kājiņas ir mārītei?
  15. Kādā krāsā dzenim ir piere?
  16. Cik gulbim būs gadi?
  17. Kā sauca runci?

Uzdevums:

• No otrreiz pārstrādājamiem materiāliem izveido kādu no grāmatas tēliem!