Kas ir katalogs

Iedomājies lielu, lielu māju ar ļoti daudziem dzīvokļiem. Parasti mājās dzīvo cilvēki, vienā dzīvoklī dzīvo Pēteris, citā – Marta, vēl citā – Jānis… Bibliotēkas mājā dzīvokļos dzīvo grāmatas, vienā dzīvoklī mīt Īkstīte, citā – Vinnijs Pūks, vēl citā – iemitinājušies ir Vāģi…  Lielās mājas iemītniekus bieži apciemo ciemiņi.  Kā atrast dzīvokli, kurā mīt Rūķi un Pūķi? Vispirms, ir jānoskaidro”adrese”, kura ir atrodama speciālā sarakstā, kas saucas KATALOGS. Parasti ātri izdodas atrast vajadzīgo dzīvokli. Bet, kas notiek, ja Rūķi un Pūķi ir  “devušies ciemos” uz citu dzīvokli (piemēram, kāds lasītājs grāmatu par Rūķiem un Pūķiem ir nolicis citā vietā)? Tad sameklēt Rūķus un Pūķus ir ļoti, ļoti grūti. Dažreiz nāksies gaidīt, līdz kāds apstaigās visu māju un sameklēs, kur Rūķi un Pūķi atrodas.

Bibliotēkas KATALOGS ir palīgs vajadzīgās grāmatas vai informācijas atrašanai.

Katrs izdevums bibliotēkā (grāmata, žurnāls, filma u.c.)  ir aprakstīts pēc noteiktiem principiem. Aprakstā  ir iekļautas ļoti daudzveidīgas ziņas par izdevumu – grāmatas autors vai autori, nosaukums, izdošanas gads, mākslinieki, atrašanās vieta (norādīta konkrēta filiālbibliotēka) u.c. Visi izdevumu apraksti tiek ievietoti katalogos. RCB visi apraksti ir veidoti elektroniski, tāpēc katalogu, kur tie ir lasāmi, sauc par ELEKTRONISKO KATALOGU.

Elektroniskais katalogs ir skatāms internetā. Tas ir ļoti ērti, ja vajadzīga ir noteikta grāmata vai informācija. Apgūstot meklēšanas prasmes (mācies  šeit), jau mājās var redzēt, kur atrodas vajadzīgā grāmata. Atceries, ka ar RCB lasītāja karti var doties uz jebkuru filiālbibliotēku!

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *